Защо възрастните хора чупят толкова лесно костите си при падане и застраховани ли са по-младите от подобна неприятност?
Специалистите твърдят, че причината най-често е в остеопорозата, а за съжаление тя вече застрашава и 30-годишните. Т.е. вероятността млади хора да трябва да стоят в гипс, дори след лека травма, става все по-висока.
Остеопорозата е прогресиращо метаболитно заболяване на скелета, при което костите изтъняват и губят плътността си. Заради намаленото усвояване на калций от организма те стават крехки, което води до по-чести счупвания най-често на китките, гръбнака и тазобедрените кости.
С най-тежки последици е счупването в областта на бедрената шийка (20% от пациентите загиват до 6 месеца поради принудителното обездвижване и развитието на пневмонии). Заради широкото разпространение и скъпо струващата терапия болестта е обявена за четвъртото по значимост социално заболяване след болестите на сърдечносъдовата система, диабета и рака. Очаква се в средата на века да се изкачи на първо място в тази класация заради растящата продължителност на живота и застаряването на населението.
До неотдавна остеопорозата официално се считаше за "запазена марка" за възрастните хора. Според статистиката всяка втора жена над 55-годишна възраст и всеки пети мъж страда от нея.
Днес обаче лекарите не са толкова категорични. Изследванията показват, че 86 процента от костната маса на човека се формира в детска възраст (между 10 и 14 години). Тя достига пика си между 17 и 25 години, след което костите започват постепенно да губят плътност. Процесът засяга все по-млади хора, като основната причина е застоялият начин на живот, намалената мускулна маса и неправилното хранене.
Остеопорозата се диагностицира със специални апарати за измерване на костната плътност. Профилактични прегледи с ултразвуково изследване и компютърно-томографско сканиране се препоръчват на всички жени, болни от диабет тип 1, с ранна менопауза и на възраст над 65 години.
Най-сигурният начин да запазите костите си здрави е да не допускате намаляването на плътността им.
Това може да стане, като наблягате на храните, богати на калций. Специалистите твърдят, че дневната доза калций за мъжете и жените над 50 години е 1500 мг, а за по-младите хора - 1000 мг (най-много калций се съдържа в млякото и млечните продукти, шоколада, хляба, спанака, халвата, ориза, яйцата и бадемите). За да се усвоява той от организма обаче, е необходим достатъчно витамин Д. Витаминът играе важна роля в образуването на костите и способността им да абсорбират калция. Образува се в кожата под въздействието на слънчевата светлина, а през зимата се набавя чрез храната.
0 comments