Хирурзи и имунолози от медицинското училище към университетът "Дюк" твърдят, че са успели да открият функцията на апендикса. От десетилетия този орган в човешкото тяло се смята от медицината за излишен., защото не изпълнява никакви функции. Това е причината при определени обстоятелства той да бъде премахван - рутинна вече операция, след която пациентите продължават да живеят нормално.
Характерно за апендикса е, че възпалението в него (апендицит) се развива бързо и има животозастрашаващ характер, ако органът не бъде навреме премахнат.
Според групата американски учени функцията на апендикса е свързана с множеството бактерии, живеещи в човешкият организъм, повечето полезни за сдравето. При определени обстоятелства бактериалната флора в тялото умира или е с нарушени функции. Заболяванията като холера и дезинтерия модат да предизвикът такова състояние. Мястото, на което е разположен апендиксът - точно под пътя на храната, показва, че той може да "включи" отново храносмилателната система в случай на заплаха.
Специалистите смятат, че този човешки орган е своеобразно убежище за добрите бактерии, а едновременно с това и "фабрика" за възпроизводството им.
Учени, несвързани с новата теория, ч определят като "логически правилна и нелишена от смисъл" и потвърждава твърдението на групата изследователи, че е много вероятно в по-слабо развитите страни, където холерата все още се среща, апендиксът и в момента да изпълнява активно своите функции, като малава смъртността в резултат на заболяването.
"Съвсем логично изглежда след време да установим, че и сливиците не са излишни", смята един от ръководителите на изследването.
Ако получите болки във влагалището по време или непосредствено след половия акт, вероятно става дума за недостатъчно смазка, изработвана от бартолиновата жлеза.
Основна причина за това явление са хормонални нарушения, които могат да бъдат свързани с раждане на дете, както и с менопаузата. Често това нарушение се предизвиква от контрацептиви с високо съдържание на прогестерон. А инфекциозните процеси и срастванията в малкия таз също могат да развалят удоволствието от половия акт. Всичко може да се дължи и на спазми във вагината, предизвикани от страх от самия полов акт.
Това най-вече се случва при млади жени.
Вие самите можете да си помогнете със специални гелове, имитиращи естествен вагинален секрет. Те не само ще отстранят дискомфорта и сухотата на влагалището, но и ще помогнат за заздравяване на малките ранички. Такива гелове се продават във всяка аптека.
Качественият шоколад може да ни предпази от инфаркт на миокарда, сочат данните, събрани от специалист от католическият университет в италианската област Молизе и Миланския онкологичен институт, изследвали повече от 25 хиляди души. Но с това лакомство не трябва да се злоупотребява, предупреждават те.6-7 грама шоколад дневно са идеалната норма, която гарантира постигането на защитен ефект срещу възпалителните процеси и производните от тях сърдечно съдови заболявания.
Италянските изследвания показват, че в кръвта на умерените потребители на шоколад има понижено съдържание на протеин С, т.е. възпалителните процеси в организма са значително приглушени.
Хроничните възпалителни процеси способстват за възникването на сърдечносъдови заболявания - от инфаркт на миокарда до инсулт, смятат лекарите и призовават за периодични проверки на съдържанието на протеин С в кръвта.
Всекидневната употреба на една чаша чай от лайка след ядене е ефективен начин за предпазване от диабета и усложненията, свързани с това заболяване.
В процеса на своето изследване американски учени са установили съществено намаляване на нивото на глюкоза в кръвта. Освен това лайката е попречила на действието на ферментите, които са свързани с високият риск от опасни последствия от диабета. Според лекарите, благодарение на своите антисептични и противовъзпалителни свойства лайката се противопоставя на сърдечното напрежение и дисбаланса на захарта. Те препоръчват редовната употреба на чай от лайка и подчертават, че той подобрява шанса на пациентите с поставена диагноза да запазят зрението си, да се избавят от уврежданията на бъбреците и да нормализират работата на нервната си система.
Стремежът към чистота безспорно е положително качество. Но както и в много други случаи, всичко е добро, когато е с мярка. Учени доказаха, че прекалената чистоплътност може да стане причина за някой заболявания.
Според световните статистики през последните 5 години случаите на диабет тип 2 сред децата значително са се увеличили. Специалистите дълго време се опитваха да намерят обяснение за този факт. Техният извод е, че очевидно причина за това нарастване е стремежът на родителите към прекалена чистота.
Различни изследвания показват, че някои вируси, намиращи се във въздуха, всъщност дават на тялото възможността да се закалява - атакувано от тях, още в детството то изработва антитела, благодарение на които по-нататък в живота човек боледува по-малко.
Именно една от тези бактерии предотвратява появата на диабет от тип 2. Нейното отсъствие във въздуха може да доведе до алергии, астма и други заболявания, свързани с отслабването на имунната система.
Тези изводи са потвърдени и от лабораторни опити. Жените, израстнали в напълно стерилна среда, са страдали от различни заболявания 80% по-често, отколкото тези, намиращи се в нормални природни условия.
През зимата инфекциите сякаш са на всяка крачка. Хремата, кашлицата и болките в гърлото се появяват изневиделица. За да намалите риска, припомняме ви няколко елементарни, но доказали ефективността си правила.
1.Обличайте се топло.
Шалът, шапката и ръкавиците са задължителни. късите якета, които не скриват кръста, и тънките чорапи също не са подходящо за зимния сезон. Освен, че трябва да бъдат топли, дрехите през зимата трябва да бъдат и сухи, защото влажната тъкан провокира преохлаждането.
Особено внимание отделяйте на краката - те трябва вибаги да бъдат на топло. Оставете на работното си място чифт обувки и резервни чорапи в случай, че все пак си намокрите краката. Преди да се преобуете, масажирайте стъпалата си, за да възстановите кръвообращението и да премахнете усещането за студ.
2.Затопляйте се.
Ако сте премръзнали на улицата, то прибирайки се у дома, не бързайте веднага да седнете на масата, а си вземете вана или горещ душ. След това се подсушете добре и си обуйте топли чорапи. Ако пренебрегнете затоплянето, преохлаждането може да прерастне в заболяване.
3.Приемайте витамини.
Редовното приемане на витамин С способства за производството на интерферон в организма, а това помага в борбата с вирусите. Ако витамините на таблетки не се ползват с вашето доверие, то тогава употребявайте повече кисело зеле, портокали, мандарини, лимони.
4.Спете и не се тревожете.
Сънят отпуска и позволява на организма да възстанови своят тонус, докато недоспиването отслабва имунитета. Затова нощният сън трябва да продължи не по-малко от 7-8 часа. Освен това не трябва да сте нервни, защото стресът еъщо е помощник на болестите.
5. Поддържайте влжността на въздуха у дома.
Отоплението изсушава въздуха, т.е. способства за изсушаването на лигавицата на носа. А това улеснява попадането на микробите и бактериите в носната кухина, а от там в организма. Поставете на перваза на прозореца няколко купички с вода, като всеки ден я сменяйте. Освен това не забравяйте да отваряте прозореца всеки денпоне за 10 минути.
6.Измивайте се добре и се запасете с хартиени кърпички.
За да не се заразите на обществени места, трябва или да носите превръзка, или да се прикривате с шал. Ако този вариянт не ви се вижда приемлив, тогава се опитайте по-често да миете ръцете и лицето си, защото през деня се докосвате до много предмети, върху които са полепнали и вирусите. Откажете се от платнените ностни кърпи, които апазват вирусите "живи" и при повторното им използване способствате за тяхното пренасяне във вашият организъм. Използвайте хартиени.