Едно скорошно изследване е показало евентуалните ползи от приемането на добавки, съдържащи витамин Е и селен, при рак на хранопровода, особено ако са прилага скоро след излагането на канцерогенни вещества.
Учени от Китайския център за превенция и контрол на заболяванията в Пекин са направили изследване на мишки с рак на хранопровода, на които са давани добавки с витамин Е и селен. Мишките са разделени на 5 групи, като четири от тях са излагани и на канцерогенното вещество NMBzA три пъти на ден в продължение на 5 седмици. Една от тези групи е получавала и добавки с витамин Е и селен през първите 10 седмици от изследването. Втората група е получавала добавките между 11 и 25 седмици. А третата група - през целия период на изследването (25 седмици).
Кръвни проби са взимани в началото и на 5-ата, 15-ата и 25-ата седмица. Резултатите от изследването са показали, че при мишките, които са приемали добавки с витамин Е и селен през целия период, се наблюдава значително намаляване на броя на видимите езофагиални тумори. Отчетено е също така и намаляване на клетъчната пролифорацил, ангиогенезата, окислителния стрес и възпалението.
Авторите отбелязват, че групата, приемала добавките в по-ранен етап от развитието на тумора, има по-добри резултати в сравнение с втората група. Тези открития потвърждават резултатите от клиничните изследвания за ползите от приема на витамин Е и селен, които са установили значително намаляване случаите на смърт от езофагиален карцином при младите участници, но не и сред по-възрастните, при които много често се срещат преканцерозни лезии.
В текущото изследване се подкрепя хипотезата, че ниското ниво на микроелементи в организма повишава риска от рак на хранопровода, причинен от факторите на окопната среда, като например канцерогенни нитрозамини или техните прекурсори, както и повишена генетична чувствителност.
Електронното здравеопазване значително ще подобри изразходването на средства е тази област, както и ще повиши качеството на предлаганите услуги в медицинските консултации. заяви еврокомисарят по здравеопазване и защита на потребителите Джон ДАЛИ по време на откриването на Шестата регионална конференция, посветена на темата. Организатори на инициативата са ICT Media и фондация „Електронно здравеопазване", като тазгодишният акцент е върху европейските проекти и технологии за ефективна здравна грижа.
„Новото европейско законодателство насърчава държавите членки да си сътрудничат чрез електронното здравеопазване", допълни Дали. Заради липсата на специалисти Швеция е въвела телеконсултации с лекари от Испания. Резултатът е по-добро качество и липса на листи от чакащи за преглед при профилирани лекари. В електронна система Дания е инвестирала повече от 700 милиона евро, но след старта й държавата е спестила 1.4 милиарда евро. На същия принцип Великобритания е икономисала 20 на сто от общите средства за здравеопазване.
Според еврокомисаря именно здравеопазването е сферата, където могат да се въвеждат иновации, полезни както за потребителите, така и за преките реализатори. Прогнозата на Дали е, че с подобни нововъведения и партньорство между страните членки поне с две години ще се удължи средната продължителност на живот.
Министърът на здравеопазването д-р Стефан КОНСТАНТИНОВ изрази надежда че страната ни е готова за въвеждане на електронно здравеопазване, а доказателство за това е преброяването на населението онлайн. В деветте възможни дни почти 50% от българите са се включили чрез интернет в
него. "В България са направени не малко неща в областта на информационните системи, но дойде време да се разработи по-голям проект, който да ги обедини", допълни министърът. В момента у нас се разработват проектите за електронна пациентска карта, електронно здравно досие и рецепта и телемедицина. Надеждата на българските власти е, че Европейската комисия ще подготви интегрирана информационна система, която да обедини започнатите инициативи както в нашата страна, така и с останалите страни членки.
В рамките на Шестата конференция председателите на БЧК Христо ГРИГОРОВ и на фондация „Електронно здравеопазване - България" Иван КОСТОВ
подписаха меморандум за сътрудничество между двете организации. Те заявиха своята готовност за общи действия в популяризирането и развитието на електронната медицина като основен елемент в здравната система в България. Очаква се те да обменят опит във връзка с навлизането на информационните и комуникационните технологии в медицината; да обучават и да популяризират чуждестранния опит в здравното обслужване и използването на информационните технологии в сферата.